Nagyon várom már a tavaszt, hiányzik a napfény, a zöld, a virágok. Eddig még sok minden nem történt a kertben, hiszen még lehet kemény hideg és hó. Egyedül a szőlő metszést kezdtük el. Nyílik már a hóvirág, bújnak elő a tavaszi hagymások és néhány évelő virág is. A kertészeti üzletekben is megjelentek már a vetőmagok, a napokban vettem is piros és kék petúnia magot, meg pár zöldségnövény magját is beszereztem, hiszen hamarosan kezdődhet a palántanevelés. Most folytatom kertem virágainak bemutatását.
Napszemvirág(Heliopsis helianthoides)
A lepkék és a méhek kedvence is a kertben akár másfél méter magasra is megnövő, évelő, élénk sárga virágaival nyíló napszemvirág. Napfénykedvelő, szárazságtűrő, szerény igényű a talajjal szemben, szóval ideális növény. Szép magányosan is, de csoportba ültetve is igen látványos. Gyorsan szaporodik, a magját szétszórja, de tőosztással is szaporítható.
Gyöngyvirág (Convallaria majalis)
A tavaszi kertek kedves színfoltja nagy haragoszöld leveleivel, illatos, kis, harang alakú virágfüzéreivel a gyöngyvirág. Árnyékos helyen, tápdús, nedves talajban érzi jól magát, rizómáival gyorsan és könnyen szaporodik. A növény minden része mérgező.
Küllőrojt (Erigeron speciosus)
Napos kertem üde színfoltja a lila virágú küllőrojt. Júliusban virágzik, de ha visszavágjuk, akkor még újabb virágokat hoz. Napfény és vízkedvelő. Virágai vonzzák a lepkéket.
Kerti muskátli (Pelargonium zonale)
A muskátli nálunk csak akkor évelő, ha fagymentes helységben teleltetjük. Virágládában és a kertben is nevelhető. Napsütéses, meleg helyet kedvel, talajra különösebben nem érzékeny, de óvjuk a kiszáradástól. Szinte egész nyáron folyamatosan hozza virágait. Amikor elvirágzik, akkor az elszáradt virágot érdemes letörni, de az elszáradt leveleket is távolítsuk el. Tavasszal dugványozással szaporítható.
Futó muskátli
Egyik legnépszerűbb balkonvirág a futó muskátli. Kora tavasztól késő őszig virágzik változatos színekben. 20-30 cm-re is megnövő növény szereti a meleget, a fényt is, de a tűző naptól óvni kell. Én kész muskátliföldbe szoktam ültetni a növényt, reggel és este is locsolom, két hetente csalánlével tápoldatozom. Az elnyílt virágokat, elszáradt leveleket le kell törni, hogy további virágokat hozzon. Át is lehet teleltetni, de a következő években már sokkal kevesebbet virágzik. A futó muskátlit nagyon kedvelik a lepkék és a szenderek.
Pompás varjúháj (Sedum spectabile)
Mutatós virág kertemben a bokrosodó, 20-30 cm magasra növő varjúháj. Törődést nem nagyon igényel, jól bírja a tűző napsütést és a vízhiányt is. Rózsaszín virágai augusztustól az első fagyokig nyílnak és rendkívüli módon vonzzák a méheket, lepkéket. A félfás szárak dugványozásával, vagy tőosztással könnyen szaporítható.
Sásliliom (Hemerocallis)
Június-júliusban hosszú száron hozza liliomszerű virágait a sásliliom, ami azonban nem tartozik a liliomfélék családjába. Napos és a félárnyékos helyet kedveli a kertben, szárazságtűrő, mert rizómás gyökereiben jól tárolja a vizet. Tőosztással szaporítható.
Kökörcsin (Pulsatilla vulgaris)
Kora tavasszal nyílik az alacsony termetű, rózsaszín, kék vagy fehér évelő kökörcsin. A növény leveleit, szárát, bimbóit ezüstös szőr borítja.
Aranyvessző (Solidago gigantea)
Az aranyvessző magas növésű évelő, amely a nyár végén ontja apró, sárga virágait. Nem túl igényes növény, erős napsütésben, de félárnyékban is jól érzi magát, talajban sem válogat. Agresszíven terjeszkedik a kertben.
Morzsavirág, Marunka, Margitvirág (Tanacetum parthenium)
Kedves évelő a bokrosodó morzsavirág, amely kiirthatatlan a kertből, hiszen magról könnyen szaporodik. Napsütéses helyen érzi jól magát. Aromás illatú növény, fehér, telt vagy szimpla margaréta szerű apró virágai igen mutatósak. Virága vonzza a méheket, lepkéket, de a levéltetűket is.