Szívesen vetek és palántázok a konyhakertbe egynyári virágokat. Az udvaron, az évelő virágok, cserjék közé is szívesen ültetem, de néhány virágládába, kőedénybe is kerül mindig, hiszen a legtöbb szerény igényű növény, ha jó termőtalajba kerül, akkor csak az öntözéséről kell gondoskodni és kora nyártól késő őszig mindig van virágzó növény.
Borzaskata (Nigella damascena)
Mutatós egynyári virág a borzaska. Fehér, rózsaszín vagy kék csillag alakú virágaival egész nyáron díszíti a kertet, beérett magvait elhullajtva minden évben kikel.
Büdöske, bársonyvirág (Tagetes)
Nagy kedvencem a kertemben a fény- és melegigényes bokrosodó, aromás illatú büdöske. Vonzza a lepkéket, más rovarokat, csigákat, így jó védőnövény. Hosszú sorokat szoktam vetni belőle, hogy sok bogár, lepke találja meg. A zöld növényből készíthetünk büdösketeát, amely jelentősen csökkenti pl. a gyökereket károsító fonalférgeket a sárgarépán. Sárga virágszirmai ételfestéknek is használhatók.
Saját gyűjtésű magokat általában április közepén helybe vetem, aztán ha sűrű lett, akkor ritkítom majd és új helyre palántázom a felesleget. A sorokban az alacsony fajtájúból kb. 15 cm tőtávolságot hagyok. Szárazságtűrő, de azért az öntözést meghálálja.
Csodatölcsér (Mirabilis jalapa)
Könnyen, sikerrel nevelhető egynyári növény a csodatölcsér. Virágai nagyon sok színűek, késő délután nyílnak, reggelre becsukódnak. Nálam fehér, sárga, rózsaszín és piros virágú is nyílik. Őt se kell nagyon szaporítani, ha egyszer bekerül a kertbe és virágot hoz, akkor elhullajtja a magjait és már kora tavasszal kikel és növekedésnek indul. Kedveli a napos helyt, de félárnyékban is szépen virít. Vízigényes, ne nagyon hagyjuk kiszáradni körülötte a talajt.
Hamvaska (Jacobaea maritima)
Egynyári növényként ültettem a kertbe a hamvaskát, de rendre áttelel. Hamvas, ezüst színű levelei igen mutatósak, látványosak a kertben, apró sárga virágai vonzzák a lepkéket. Jól bírja a tűző napsütést és a szárazságot is.
Körömvirág (Calendula officinalis)
Minden évben nyílik nálam a kerti körömvirág, ami kiváló gyógynövény is. Jól érzi magát a tűző napon, de félárnyékban is, jó szárazságtűrő. Sokszor áttelel egy-egy növény, az elhullajtott magokból is mindig kikel néhány tő. Magot gyűjtök ebből is minden évben és április közepén helybe vetem, ritkításkor palántázom is, bár ezt nem nagyon kedveli. Paradicsom közé és a szamóca mellé feltétlen érdemes vetni belőle védőnövénynek.
Kerti hajnalka (Ipomoea)
Gyorsan növő kúszó, futónövény, melyet kerítés mellé vettem, aztán a következő évben már vetni sem kellett, mert az elhullajtott magok tavasszal kikelnek. Gyors növekedését öntözéssel segíthetjük, később szárazságtűrő. Reggel és délelőtt virágzik. A magvai mérgezőek.
Lobélia
Szinte egész nyáron virágzik a lobélia. Szabadföldben is szép, de cserépben is mutatós az apró fehér, rózsaszín, kék vagy lila virágaival. Palántaként szoktam venni, hiszen szinte minden kertészet választékában ott van. az álló és a csüngő változat is. Szereti a tápdús talajt, a napos helyet, de fényárnyékban is szépen fejlődik. Vízigényes, vigyázzunk rá, hogy talaja ne száradjon ki. Fővirágzás után érdemes visszavágni, így hamarosan újabb virágokat növeszt.
Mezei virágok
A kert egy sarkát mindig meghagyom gyomnövényeknek, hiszen a szépséges vadvirágok pompás látványt nyújtanak. Ebben a kis virágfoltban nyílik a mezei pipacs, szarkaláb, seprence, bakszakál, kamilla.
Őszirózsa (Callistephus chinensis)
A kiskert hangulatos virága a széles színskálával, változatos virágszirmokkal bíró őszirózsa, amely lassú növekedésű, lassan kezd ugyan virágozni, de aztán késő őszig ontja virágait. Helybenvetéssel és palántázással is szaporítható.
Petúnia
Nagy kedvencem a petúnia, amit szívesen nevelek a kertemben, de a virágládákban is mutatós. Májustól az első fagyokig nyílik. Vannak kis és nagy virágúak, fodrosak, illatosak, állók és futók melyek rendkívül sok színűek. Az elnyílt, fonnyadó virágokat le szoktam csípni a tőről, így nem hoz magot, de a visszacsípés után újabb hajtások, virágok jelennek meg a növényen. Meleg és napfényigényes, tápanyagban dús talajt igényel. Vízigényes. A petúniát szeretik a lepkék és a szenderek.
Pillangóvirág (Cosmos)
Kertem állandó lakója a pillangóvirág is. Virágzás után elhullajtja magvait és minden évben újra kikel. Egy méter magasra is megnő, színes virágai késő őszig vonzzák a rovarokat, lepkéket, szép látvány a kerítés mellett. A növekedés kezdetén öntözni kell, de szereti a tűző napot, sovány talajon is megél.
Sarkantyúvirág (Tropaeolum majus)
A konyhakertbe védőnövényként vetem az ehető kerti sarkantyúkát. Üde színfolt a kertben, a lepkék nagyon szeretik. Narancs- vagy citromsárga virágai kora nyártól az első fagyokig virágoznak. Napos helyre magról szoktam vetni a kertbe, de virágládába is vethetjük. Talajban nem válogatós, de szereti, ha gyakran locsolom.