Az egyik legnépszerűbb közismert hagymás évelő a kiskertekben, de a parkokban is a tulipán. Én is nagyon kedvelem, szép látvány a kertben. Számtalan változata virul nálam, színre és formára is szinte mind más.
A tulipán (Tulipa), régies neve tulipánt, a liliomfélék családjának egy nemzetsége. Ázsiából származik, de a Kárpát-medencében is él négy faj vadon. Az ókortól termesztik ehető hagymájáért és szép virágáért. A törökök 16. századi hódításaival került hozzánk sokféle változata és lett közismert és méltán népszerű. Régi hímzéseken, szőtteseken, faragott ládákon, kapukon, fejfákon, festett bútorokon, agyagedényeken visszatérő, kedves és gyakori motívum a stilizált tulipán.
A tulipántermesztés Hollandiában és a Németalföldön vált hatalmas iparággá. Napjainkra mintegy 3–4000 különböző termetű és virágú faját nemesítették ki. A virág a kék kivételével bármilyen színű és változatos mintájú lehet; még (csaknem fekete) sötét ibolya és zöld virágú fajták is vannak.
Talajra nem túl igényes, bár nem fejlődik szépen vizes, ázott talajon. Elvirágzás után vágjuk le a virág szárát és hagyjuk a hagymát visszahúzódni, beérni. Amikor már elsárgul a levél, utána fel lehet szedni a hagymákat, nyáron árnyékos, szellős helyen kell tárolni. Amikor a gyerekeknek vége az iskolának (június közepe) akkor kell felszedni a tulipánhagymákat és akkor kell elültetni, amikor elkezdődik az iskola (szeptember).
A tulipánhagymákat ősszel ajánlatos telepíteni a kertbe. A hagymákat egymástól 15-20 cm távolságra ültessük ízlésünk szerinti formában, én 10-12 darabos csoportokba szoktam ültetni 8-10cm mélyre. Kicsire növő fajtáim, a botanikai tulipánok a sziklakertbe kerültek. Én általában nem szoktam felszedni virágzás után a hagymákat, vannak nálam 15 éve egy helyben levő tulipánok és minden évben szépen újra nyílnak, aztán vannak olyanok, amelyeknek egyszerűen eltűnik a hagymája a földben.