Közeleg a tavasz. Biztos jele, hogy a még magokkal tele madáretetőre már alig jönnek madarak. Egész télen rendszeresen etettem őket, nagy örömömre minden nap megjelentek és ettek, ittak.
A téli, hideg, havas időben egész nap rárepültek az etetőkre a cinkék, zöldikék, tengelicek, verebek, mostanság már csak pár verebet láttam, na meg a balkáni gerléket, de azok itt laknak a kertben egész évben. A diófán és a fenyő ágai közt is több pár fészkelt a múlt évben. Hamarosan megkezdődik a fészekrakás és a költés ideje.
Márciusban már befejezem a madarak etetését, mert tavasztól őszig találnak elég eleséget a kertekben, szántókon is, na meg a madárfiókáknak való eledellel nem tudom őket ellátni. Az etetők a helyükön maradnak, de már nem töltöm fel őket maggal. Az odúk várják a rozsdafarkúakat és cinkéket, hátha ott fognak majd költeni. Nem csak a fák törzsére lehet odút szerelni, rögzíthetjük falra, kerítésre, erkélyrácsra úgy, hogy a macska ne tudja megközelíteni. A veteményeskertben egy paradicsomkaró is megfelelő az odúnak, de a szőlőkaró is jó. A verebek az eresz alá szeretnek fészkelni.
A kertbe folyamatosan telepítettem korábban olyan növényeket is, melyek magját, termését szívesen fogyasztják a madarak. Márciusban biztonsággal lehet ültetni még új növényeket, a régieket meg lehet formázni, metszeni, ritkítani és szaporítani. Nálam borostyán, bodza, boróka, kecskerágó, madárbirs, vadszőlő, fagyal, akác, orgona, dió, mogyoró magja, termése várja a madarakat.
Áprilisban a konyhakertbe vetek majd napraforgót, mert azt nagyon szeretik ott helyben fogyasztani. Szeretik a borsót és a szőlőt is, de majd készítünk madárijesztőt a veteménybe, hogy nekünk is maradjon a termésből.
Aki többet szeretne tudni a madarakról, etetésükről és a környezet és természetvédelemről, annak ajánlom, hogy olvassa a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapját!