Még csak február eleje van, de már pompáznak kertemben a hóvirágok. A hó alól bújtak elő, így elég feltűnőek a zöld gyepen, még a kutya is kikerüli őket.
A hóvirág (Galanthus) tavasz első virága, népi neveken árvavirág, hagyma-gyökerű fehér viola, fehér tavaszika, gergelynapi virág, gyócsé, hófehérke, az amarilliszfélék közé tartozik.
Virága a reményt és a tisztaságot jelképezi. Lágyszárú, hagymás évelő növény, kedveli a nedves, árnyékos környezetet. Magyarországon három faj fordul elő, a kiskertekben a pompás- és a redőslevelű hóvirág, valamint a kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) amely vadon él és őshonos hegyi, dombvidéki erdeinkben. Tőkocsányain egy szál magányos, harang formájú, fehér virág van, félhold alakú folttal. Toktermése bogyószerű, hagymája erős toxint tartalmaz, főként galantamint, amiből mozgásszervi megbetegedések kezelése alkalmas gyógyszereket készítenek.
Az idén szaporítani akarom kertemben a hóvirágot. Megvárom, amíg beérnek a kis hagymák, felszedem majd őket, és kora ősszel újra elültetem. Általában május végén már fel lehet szedni, akkorra a virágok beérnek, ha nem szedjük le őket, a külső zöld levelei elszáradnak, a hagyma visszahúzódik. Én most hagyom a töveken a virágokat és megvárom, hogy beérjenek a magok, így nem csak tőosztással, de magról is tudom majd szaporítani. A magról kikelt egyedek csak 2-3 év múlva nyílnak majd.
Az erdők alján, vadon előforduló hóvirág 2005. szeptembere óta az Európai Unióban veszélyeztetett növények közé tartozik, így hazánkban is védett növény. Tilos letépni a virágokat ill. a hagymáját begyűjteni.
Természetvédelmi értéke szálanként 10.000.- Ft.