Elolvadt a kertben a hó, nyílnak a hóvirágok és a kerti tó kövein, a sziklakertben és a szomszéd ház cseréptetőjén apró zöld csodák, mohák pompáznak.
Mohatelepek zöldülnek több helyen is, ez számomra igazán kedves látvány. Évek óta így történik ez, mert én nem irtom a mohát a kertből. A gyepet precízen gondozók nem szeretik a fű között megtelepedett mohát, mert nem szellőzik a gyep. Nálam a gyepen is megfér, nyárra elszárad és humusz képződik belőle, úgyis csak ott virít sokáig, ahol megfelelő a nedvesség számára és nem tűz rá a nap. Angliában nagyon népszerű a mohakert, ahol a fás, cserjés kert aljnövényzete nem gyep, hanem moha. A kerti tó körüli nagy köveken, ahol nem éri napfény, ott egész évben szépen zöldül.
A moha kis termetű, zöld színű spórás növény, apró levélkékkel, gyökerek és szállítószövetek nélkül.
A leveles szárat vagy a telepet gyökérszerű szőrök rögzítik az aljzathoz vagy sokszor egymáshoz. A mohatelep nedves, árnyékos helyen tud jól megtelepedni, ha kevés számára a nedvesség, akkor elszárad, de ha újra megfelelő mennyiségű vízhez jut, akkor megszívja magát és újra virul. Víztartalma környezetfüggő, vizet a teljes felületén veszi fel, önálló vízháztartása nincs. A szárazságtűrő lombos mohák egyes fajai kiszáradt állapotban is sok évig életképesek, amint újra a számukra megfelelő mennyiségben rendelkezésre áll a nedvesség, életfolyamatai újra helyre állnak.
A mohákat a száraz virágkötészetben, koszorúk készítéséhez, virágtálakhoz használják. Egy tálban elhelyezve, megfelelő nedvesség- és páratartalom biztosítása mellett a lakásban is tarthatunk belőle egy-egy példányt. A moha alá a tálba tehetünk apró szemű kavicsot vagy kicsire darabolt fakérget, ezek jól tárolják a nedvességet.
Hazánk erdeiben, de a sík vidéken is sok helyen él moha. Több féle védett faj is van közöttük, ezért a moha begyűjtése szabályozott, a természetvédelmi területeken tilos a gyűjtése, máshol az erdő tulajdonosának írásos engedélyével lehetséges. Általában a fák törzsének északi oldalára telepedve nő, de a patakpartok kövein, sziklahasadékokban is jól érzi magát, de vannak víz alatt élő telepek is.
A mohák régies megnevezése: halápok, mohok illetve a latin muscus.